15 Mart 2016 Salı

Süzülmek


Pijamalar Bile Artık Smokin

Antibalas- I.C.E.
Okuma müziğiniz mübarek olsun :)


     Dans ederken dizimi incitmiştim, spora gidemiyorum o yüzden "zamanım oldu biraz" yazayım bari spor üzerine de özlemim geçsin dedim. Dans demişken, geçen gün  yemek yaparken dans ediyordum ve karşı komşularım o seksi dansıma tanık olmak zorunda kalmışlar sanırım; göz göze geldiğimizde utanma duygusu sardı etrafımı. Kahretsin yemek yaparken sevdiğim şarkılar çalınca kendimi tutamıyorum benim suçum değil, öyle şarkılar var olmasaymış ya da karşı komşumun gözleri olmasaymış :) ...
      Bu sefer yemek tarifi değil de nasıl sağlıklı zayıflanır tarifi üzerine yazı yazmak istiyorum, hazır yaz da yaklaşmaya başlamışken hemen bu konu üzerine gitmek istedim. Ben neler yaptım da 1 senelik bir dönemde 2 senenin acısını çıkardım burada bundan bahsedeceğim :D Biraz fazla yazılı olacak ama ben yazdığım için okursunuz Jimmycimler güveniyorum size, ben yazdım mı tatlı yazarım, az kalorili tatlı hem de:) Yazıyı bitirdim bir baktım da çok yazmışım cidden, her şeyi yapabiliyorum da dinleyecek biri olmayınca konuşmaktan kendimi alamıyorum... :D
                                         
 Zayıflı Gaz Demir Efsanesi
     Başlıkta amma şaşalı oldu, sırf yazmak için yazdım. İçimden geleni yaptığım için dua edin buraya bir anda cıbırca yazmaya başlamıyorum. Platakur fitipiriyanusis tı splinye :)  Direk konuya dalıyorum, “Cumburlop” (Dalgaların o köpürüşünü siz anlayamazsınız..) . Geçen sene tam bu gün şöyle demiştim kendime "Oha ciddi anlamda 3 haneli kilom var, bu ben olamam", çünkü hiç fark etmemiştim kilo aldığımı ve işin kötüsü kimse de söylemedi yav. Ben söylerim çünkü arkadaşlarımın yüzüne direk şişmanlamışsın demem de kendi tatlı yöntemlerimle "Eskiden kilon karizma katıyordu artık biraz fazla olmaya başlamış" gibi kulağına çıtlatırım. Neden beni kimse uyarmadı o dönemde anlamış değilim yani, arkadaş ben sizin gözleriniz önünde şişmanladım. Lütfen arkadaşlarınıza söyleyin şişmanlamaya başlıyorlarsa , merak etmeyin insanlar türü olarak genellikle şişmanlamışsın diyen insanları yemiyoruz, yani "genellikle" yemiyoruz :p (Çok komik!! Aşırılı komikim!!). Böyle de belirtince sempatik oldu bence, derken biraz nahoşa kaçtı <3 Off egom çok harika şu an, ayrı bir boyuttayım, su sıcak gelsenize :D Kestirme yol diye ileride başlayan bir bölüm var , orada direk anlatmaya başladım, biraz fazla yazmışım, bu bölüm opsiyonel olsun ayılana gazoz, okumayana limon :)
        İşte geçen sene bu gün tartıldım ve o zaman illüzyondan kurtuldum ben de, sanırsınız çakra akışımı bozup sharingan'dan kurtuldum. Sharingan’dan kurtuluşum sağolsun kilo verişimle de bayağı insan şaşırttım. Sene başlarında insanlar büyük ihtimal içinden "Oha ne biçim kilo almış" derken, sene sonlarında insanlara "Sen bayağı kilo vermişsin" dedirttim, güzel bir deneyim :D Beni 3 sene filan görmeyen arkadaşlarımla görüşmüştüm ve hiç tepki vermeyince dayanamadım "Lan zayıfladım ben görün beni hayvanat bahçeleri, egom var benim", dediler ki "Sen eskiden de böyleydin ki :D", ha tamam o da güzel bir şey :D 
        Tabi ki her zamanki gibi "ilk" kilo vermeye çalışma denemem de başarısız oldum; yazıyorum ya hep sınavlarımda da böyleyim ilk denememde başarısız oluyorum, öğrenirim neyim eksik neler önemli ikinci şansımda hop hallederim her şeyi :) Bu sefer çok başarısız oldum sayılmaz; daha doğrusu şu an başarılıysam başarısız oldum diye başarılıyım :) Başarılı gidiyordum fakat kaybettim savaşı sonunda ondan yani ama bir dönemlik bir kaybetmeydi o. Şimdiden söyleyeyim öyle kaybettiğinizde savaşmaktan vazgeçecek iseniz; savaşmak için o güzelim enerjinizi, zamanınızı harcamayın. Adam gibi yapın istediğinizi, kendinize saygınız olsun, ya da hiç uğraşmayın. Kısacası azimli olun <3 Hayat kısa, sizin için değerli olan şeylerle dolu dolu yaşamak ve hiç bir şeyi boşa harcamamak gerek özellikle de zamanı. Hani zayıflamak için enerji harcayıp zayıflayamayınca yılacaksanız şimdiden söyleyeyim hiç uğraşmayın. Ya bir şeyi tam yapın, ya da hiç yapmayın, bu her konuda ama her konuda böyle olsun. 
         Ben 15 mart 2015 de 105 kiloydum ve kendime şöyle demiştim "1 sene içinde 70 kiloya ulaşacağım.". 105 kilo olmayı da deneyimledim <3 Ve tabi ki  70 kilo olmayı da başardım :) Başarmasam niye buraya yazıyorum yani ;) Kıpps kIPPSs;) Geçen sene final dönemimin başlarında 80lere ulaşmıştım; fakat işte final dönemi ve benim içinde bulunduğum o güzel illüzyonlar tekrar kilo almama olanak verdiler. İşte o zaman anladım kilo vermek değildi sorun, benim savaşım final döneminde aldığım kilolardı. 80'den 95lere çıkmıştım 1 aylık bir dönemde. Onca emek, koşu filan stresten gözü dönmüş deli dana etkisiyle sıfırlandı :D  Dedim "Ben Demir'im geldikleri gibi giderler, alındıkları gibi verilirler :)" ama teori ve pratik arasında fark vardı :) Yazın yine kısa bir sürede verebilirim diye düşünmüştüm. Kendimle ilgili her şeyi kontrol edebiliyorum ama çevresel şartlar biraz süreci istemesem de etkiledi. Önce bağdır dağdır bunlarla kilo kaybederim diye düşünmüştüm ama rençberlik öyle koşu gibi kalori yakmaya yardımcı olmadı pek. Sabah erkenden kalk (Buraya fosfor fırlatmak istiyorum, ben erken diyorsam gerçekten erkendir 5 gibi :D ), eve döndüğünde yorgun olduğun için koşacak zamanında olmadı filan. Gerçi biz denedik kardeşimle koşmayı her şeye rağmen ama allahın "Sarıgöl"ü yani resmen koşacak bir alan bile yoktu. Bizde kendimizi ani bir kararla yanlışlıkla kahvaltıda yoğurtlu kızartma yenilen bir yerde bulduk, “Kaplumbağa Hastanesi”.  Benim için ilginç bir deneyimdi, her şeyiyle hayatımın farklı bir dönemiydi bu da.
        Şimdi reklamlar: "Şok daha ucuzu yok", "Koy yoğurdu sofraya salataya mantıya", "Eti gofreti saykodelik reklamları"... En son sayfadaki bölüm kardeşim, saçtüscan ve ben <3  http://dalyanturtles.com/newsletters/newsletter-14-september-2015/ İnandığınız şeyler için emek vermek harika bir duygu, öneririm ;) Kendim yazıyorum diye demiyorum ama uslubum çok güzel değil mi  yav <3 Kendime +rep ve ekstra şuku veriyorum dayanamadım.
          Laf salatasını geçelim ve süreci anlatmaya başlayalım.  “Where there's a will, there's a way” ; bir şey istiyorsanız ulaşmanın elbet yolu vardır :D Gaz olduğum için 2 hafta gibi bir sürede bir anda 95 kiloya düşmüştüm, zaten başlarda kilo vermek biraz daha kolay. Böyle evdeki bütün abur cuburumsuları atıp, günde 5 km koşmaya başlarken bulmuştum kendimi. Şimdi düşünüyorum da 5 km ne ya aharahaha(ciddiyim, yani ciddi olamıyorum ama olabildiğim maksimum ciddilik işte)  Benimkisi ciddi anlamda hayatı uçlarda yaşamak biraz, "Enleriniz yoksa, ortalarda yaşıyorsanız sıradan bir hayat yaşamaya mahkumsunuz." der Edgar Allen Poem . Dayım da şey demişti "Biz bu çocuğa biraz kilo al dedik, bir güzel şişmanladı; zayıfla dedik bir anda zayıfladı. Ortası yok bu çocuğun",  bu arada dayımı çok seviyorum :)
         İçim bayıldı şu kadar kilo aldım bu kadar verdim şu kadar aldım şu da oldu bu da oldu yazmaktan artık ciddi anlamda kilo vermemde yardımcı olan şeyleri anlatmaya başlıyorum, hadi yine iyisiniz ;)
        Şeyden de bahsetmek istedim,  iki farklı kilo değerimin sosyal ilişkilerimdeki etkisini test edebildim ve ciddi anlamda arada çook fark var arkadaş. Bir de böyle artık şarap filan alırken kimliğimi soruyorlar <3 diyorum ohaa gencim güzelim kafası yaşatıyorsunuz bana çok tatlısınız . En güzeli: pizza seviyorum ben o yüzden canım çok çekince 1 dilim pizza makbule geçiyor. Burada öyle dilim dilim pizza satan yerler var. Bir keresinde gereksiz yere ambalaja sarmışlardı, dedim "İhtiyacım yok alabilirsiniz kese kağıdını". Kadın kese kağını direk çöpe fırlattı. Kadına açıkladım, kese kağıdını istemedim çünkü ihtiyacım yok ve ileride başka biri için kullanabilirsiniz diye bunu yaptım, çöpe atarak gereksiz bir tüketime sebep oldunuz filan dedim. 2 ay sonra gittim kadın bana pizza dilimi verirken kağıda sarmadı bile <3 :D Zayıflayınca hafızalardan silinememek filan gibi düşünüyorum tabi ki :D

                         KESTİRME  YOL


Öncelikle bu süreçte kullanabileceğiz küçük ipuçları:
 • Kemer Kesmek: Bu gerçekten işe yarıyor. Kemerimizi moda aracı olarak kullanmanın yanında ona bir fonksiyon yüklüyoruz. Kemerinizi daraltabildiğimizde hemen kemeri kesiyoruz ve bu kemeri birer şu kadar inceldimin somut kanıtı olarak kullanıyoruz.  Buna benzer bir uygulamayı bir afrikalı arkadaşımda gördüm, O böyle süslü bir zincir kullanıyordu. Zincir belinde aşağıya düşüyorsa zayıflamış, zincir belinden aşağıya düşmüyorsa kilo aldığını anlıyormuş ve buna göre beslenmesine dikkat ediyormuş.


 • Güzel Kıyafetlere Sahip Olmak: Bu hayvan gibi kilo verdiğim dönemde XXL'lardan S'lere düştüm, tabi sonucunda kıyafetlerimi yenilemek zorunda kaldım. Normalde kıyafet almak için uğraşmayan ben gidip sevebileceğim kıyafetler bulmaya başladım. Güzel kıyafetler aldım ki kilo almayayım, sevdiğim kıyafetlerimi giymek için o kiloda kalmaya zorlayayım kendimi diye :)  İkinci el kıyafetçiler var burada, işin güzel tarafı hem aldığınız şeyin kopyası yok yani pişti olmuyorsunuz ve ben genellikle böyle incin cincik ne varsa güzel karıştırıyorum gerçekten hoş kıyafetlerim oldu, hem de gayet ekonomikler. Retrolardan bahsetmiyorum, onları gördüğünüzde kafanızı yavaşça çevirin ve görmemişsiniz gibi davranın, zira retro kıyafet satan yerlerdeki kıyafetlerin bir başka çeşidini ikinci elcilerde de buluyorsunuz :D En çok beni oha başardım dedirten şey insanlar kıyafet tarzıma iltifat ediyorlar ve normalde bir insan x kadar seviniyorsa ben 10x kadar filan seviniyorum; çünkü bu daha önce hiç içinde bulunmadığım bir şey. Ben yeniyim buralarda :D Modadan anlamayan bir insan olarak arkadaşlarıma sormaktan 1 gıdım utanmıyorum :D YÜZSÜZLÜKTE 1 Numarayım :D 
 Güzelce zayıflamanın tarifi:
1) Öncelikle güzelce şişmanlayın :D Şaka şaka :) Şunu kafanıza koyuyorsunuz, emek olmadan hiç bir şey olmuyor şu hayatta, her şeyin en güzeli emeklisi :) Emekli hayatına gönderme yapmıyorum burada :) (Neden bu kadar eğlenceli olmak zorundayım)


2) Kendim de gözlediğim şey belirli bir eşik değeri var (threshold), böyle yaptığınız şeyin etkisini görmeye başladığınız da ciddi anlamda kendinize geliyorsunuz ve yaptığınız şeyden zevk almaya başlıyorsunuz ve bu size daha da gaza getiriyor. Sıkın dişinizi güzel günler göreceğiz çocuklar diyin içinizden ;)

3) Hani genel geçer bir kural vardır; diyet yaptıktan sonra verilen kilo geri alınıyor filan. Bu sebepten dolayı zaten öncelikle diyet miyet yapmıyoruz. Sadece alışkanlıklarımızı değiştiriyoruz. İyi bir hayat tarzı her şeyin anahtarı :) Ben çorba, salata, sebze yemeklerini filan kattım hayatıma bol bol. Ama önceliğiniz sorunlarınızı bulmak olmalı; bu sebepten tekrar kilo alabilirsiniz ama en azından sorunlarınızı öğrenmiş olacaksınız :) Mesela ben çok çikolata yiyen bir varlığım, seviyorum yani ne yapayım. Kendimi de kandıramıyorum sevmiyorum diye. Ne yapıyoruz? Yediğimiz çikolata miktarını azaltıyoruz, ya da çikolatayı daha verimli tüketiyoruz. 100 gr çikolata’nın 5 km koşu ile yakıldığı bir dünyada yaşıyoruz arkadaşlar, ben çikolataya bakarım yemeye değer mi diye, sonra kalorisine bakarım o kadar koşulur mu diye. Sonuç olarak çikolata ile karşı karşıya geldiğinizde ya kendinizi 5 km koşmaya söz verin ve koşun ya da en kolayı yemeyin direk. Ha ille de çikolata yiyecekseniz ben çikolatalı kek yapıyorum, 1 günde yiyeceğim çikolatayı 1 haftada yiyorum azar azar. Bu arada bu kekin tarifini de yazacağım ileride söz :) Nil gibi 3 yumurtayı koydum önce keki değil vallah ciddi anlamda bir kek tarifi yaratmışım tüt tü tüü maşallah bana(cidden). Bu kek sayesinde hayatımda aldığım en seksist iltifatlardan birini aldım “Bir oğlan çocuğunun böyle kek yapabileceğini düşünmemiştim, tarifini verebilir misin?” Çevirisini ben yaptım o cümlenin <3 Ve tarifini veremem valla dedim, türkçe yazacağım bir de üşenmeden ingilizce de yazacağım. 1 kere geliyorum hayata, “her tuzluğum var diyene hıyarla yetişemem” ulaalaa ulalaa Metin Uca’nın kitabına laf attım <3 Türkçe öğrenin valla dedim yabancılara…

4) Olabildiğince dışarıdan az yemeye çalışın, hatta mümkünse dışarıdan yemeyin. Çünkü dışarıda yediğiniz yemeğin içinde ne var ne yok bilmediğiniz için yerken farkında olmuyoruz aslında ne kadar kalori aldığımızın. Bir yerde de patates kızartması yiyecekseniz de evde kendiniz kızartın öyle yiyin zahmetli olduğun daha az yersiniz diyor da, arada tad farkı var. Ben patatesleri önceden kesip mısır nişastasına bulayıp donduruyorum. O şekilde kızartarak güzel bir tat elde ediyorum ama tabi zahmet bunlar hep :)  Dışarıda yemek zorunda kaldığınızda da stress olmayın güzel güzel beslenin. Stres kortizol salgılatıyor, vucut kendini savunmaya alıp yağ depolamaya başlıyor. Bir de böyle arada sırada dışarıda yemek  iyi bir şey. Leptin metabolizması diye bir olay var. O gün için fazla kalori alıyorsunuz ama bu uzun vade de size yararlı oluyor. "Metabolizmanızı hızlandırıyorsunuz" bir nevi.

5)Ben ilk denememde sebze yemekleri + pilav yiyordum. Pilav güzel yapıyorum diye pilav yemeyi önermiyorum. Yemeklere 3 damla zeytin yağı koyduğunuzda da 1 yemek kaşığı yağın yaptığı işi görüyor ve mesela sahanda yumurta yapacaksanız tavayı yağlamak yerine yağlı peçete ile incecik bir katman sürebiliyorsunuz(İlknur'a buradan sevgiler :D ) ve bu da daha az kalori almanızı sağlıyor. Dediğim gibi abartın abarttığınız da işin içine ruh katmış oluyorsunuz ben böyle şeyler yaptığımda eğleniyorum da.

6) Çok basit bir fizyoloji kuralı var, eğer yediğinizden daha çoğunu yakıyorsanız kilo verirsiniz. Bunu yapmanın 2 yöntemi var; ya az yiyecekseniz, ya da çok yakacaksınız. Ben gaz olduğum için ikisini aynı anda yaptım, yapılabiliyor yani. Asıl mesele bunları nasıl yaptığımda, şanslısınız ki bunları anlatacağım şimdi.

5) Kullandığım 2 program var.
    -Noom Weight Coach ( http://www.apk4fun.com/apk/6572/ )
   -Fitocracy (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fitocracy.app&hl=tr).

6) Amacınız sadece kilo vermek ise sadece Noom Weight Coach işinizi görür tek başına. Yediğim ne varsa programa yazıyoruz, sizi “özkalori” gibi bir kavramla tanıştırıyor,özkütlenin mavisi. Yani aldığını besinin kalorisi’ni ağırlığına oranlıyorsunuz, bu işlem ile yiyecekleri yeşil, sarı ve kırmızı olmak üzere 3 kategoriye ayırıyor.  Yeşil olan 1’den düşük, sarı olanlar 3 ile 1 arası degree sahip olanlar, kırmızı olanlarda yüksek olanlar. Olabildiğince yeşil ve sarı ağırlıklı beslenerek günlük kalorinizi azaltıyorsunuz. Programın güzel tarafı, ben yemek yaparken koyduğum malzemeleri yazıyorum ve ona göre evet bu bu kadar kalori diyebiliyordum. 1 aylık kullanım sonucunda zaten ortalama neyin ne kadar kalori olduğunu biliyorsunuz ve ona göre yaşamaya başlıyorsunuz.

7) Bir diğer önemli kural da mutfağınıza ne aldığınızı ilgilendiriyor. Yani pazara ya da market'e nereye giderseniz gidin aldığınız şeyi yiyeceksiniz, o yüzden olabildiğince sağlıklı şeyler almaya çalışın. Arkadaşlarınızdan taktikler öğrenin ne bileyim kabak haşlayıp, kabakları kıyma makinasından geçirip kabak makarnası yapmayı öğrendim bir arkadaşımdan ve kabağın tanesi 26 kalori filandı, düşününce kereviz sapı ile aynı kapıya çıkıyor.

8) Merdivenleri tercih edin ve merdivenleri de birer egzersiz aracı olarak kullanabileceğinizi bilin. 2şerli çıkın yan yan çıkın filan :D Ben bileklerime ekstradan ağırlıkta bağlayarak gezdim 1. dönem adım az kalsın "T
urtle Hermit"e çıkıcaktı. 
9) Yemeklerinizi babanne edasıyla 1 gün önceden yapın ki ertesi gün karnınız açıktığında direk yemek yiyebilin. Sabahları kalktığınızda hiç bir şey yiyecek içecek zamanınız olmazsa; süt filan için. Ben haftada 1 gibi tarçınlı ılık su içiyordum. Tarçın kan şekeri düzenliyor su da doygunluk hissi veriyor filan diye.
Verimli bir şekilde kas yapmak üzerine yoğunlaştığım kısım:
10) En başlarda çok zorlandım, çünkü kas yapmak gibi bir işe girişeceğimi düşünmemiştim daha önce. Ve kimse bu konuda bilgili doğmadığım için bayağı yazı okudum, insanla konuştum ve kendi üzerimde deneyler yaptım. Sonuç olarak olaya Fitocracy’i koydum. Fitocracy şöyle bir program, egzersi kataloğu gibi bir şey var, aradan seçiyorsunuz ve ne kadar, kaç kilo ile yaptınız filan yazabilmenize olanak sağlıyor. Spor salonuna gittiğinizde ben ilk 3 haftam da hep ne kadar ne yaptığımı filan pek düzenleyemedim. Bu program bir nevi Samsun'dan güneş gibi doğdu :P. Şunu yaptım bunu yaptım, not alıyorsunuz. 8 kiloluk dambıllar yerini 16 kiloluklara bıraktığında sahip olduğunuz mutluluk paha biçilemez.

11) Yaptığınız egzersizlerin nasıl yapıldığını iyi öğrenin!! Yanlış pozisyonda yanlış kas gruplarını çalıştırıyor olacaksınız ve ileride kötü bir görüntüye sahip olabilirsiniz ve tabi kazaya kurban olabilirsiniz de. Ve yavaş yavaş ilerleyin, acele etmeyin. Ya arkadaşlarınızdan sizi kontrol etmesini isteyin ya da youtube'den videolar izleyin. Ben bir egzersize ilk başladığımda hep en hafif ile sadece duruşu öğrenmeye harcıyordum.

12) Herhangi bir ağırlık kaldırma egzersizini ele alalım. Kaldıra bildiğiniz maksimum ağırlığı 8 kere tekrarlayıp bu 8liği 4 kere tekrarlıyoruz. İlk 8lik genellikle kas gruplarının senkronizasyonunu sağlıyor. Daha spor salonu jargon’una alışkın değilim 8 x 4 yani benim tavsiyem, çünkü zorlanmadığı sürece kas olsanız neden büyümek isteyesiniz yani. KASA EMPATİ YAPTIM!! Ve eğer bir ağırlığı 15 x 4 yapabilecek seviyeye geldiyseniz ağırlığı arttırmanızda fayda var. Ağırlık kaldırma egzersizlerinde “2 saniye kaldır 1 saniye tut 2 saniyede indir “ şeklinde yapmayı öneriyorlar. Bu yavaş yavaş indirme meselesi önemli. Hareketin asıl verimli olduğu kısım orası çünkü ağırlığı yer çekimi indirmesin yani. 

13) Bir de bu programda egzersizlerinizi sıralayabiliyorsunuz ve ben 2 haftalık bir süre sonunda egzersizlerin sırasını değiştirmenizi öneriyorum. Kendimde gördüğüm şey aynı sıra ile yaptığınızda bir süre sonra vücut alışıyor olaya, tabi ne yapıyoruz ona küçük küçük sürprizler yapıyoruz :)

14) Protein tozu filan kullanmaya gerek yok diye düşünüyorum. Ben hindi eti + tonbalığı + fasulye + yumurta beyazı ile genellikle almam gereken protein miktarına ulaşıyorum. Kaç gram protein almalıyım diye sorarsanız; hesaplaması çok basit. Kilonuzun iki katı kadar. Yani 70 kiloyum ve 140 gram protein almaya çalışıyorum, maksimum verim için. Ha 100 alsanız bir şey olur mu? Tabi ki bir şey olmaz :D
Bu protein alma olayı kilo verişinizi sabitleyecek o yüzden ben önce kilo vermeye odaklanın diyorum, çünkü yağ dokusu gittiğinde hangi kas grubunu çalıştırmak istediğinize karar vermek daha kolay oluyor :)

15) Bir de yiyeceğiniz yemeklerde kaloriye değil de protein değerine bakmaya başladığınızda diyebilirsiniz ki evet artık kilo vermişsiniz ve kas yapmaya odaklanmaya başlamışsınız :) Hayırlı olsun :)
16) Şimdi 1 gün ağırlık kaldırma egzersizi yapıyoruz, ertesi gün dinleniyoruz, o da kaslarınızın dinlenmesi gerektiği için bana kalsa her gün bayram bana :D Haftada 3 kere değil bakın dikkat ederseniz. 1 gün ara vererek diyorum çünkü birinde 14 günde 7 kere spora giderken, diğeri 14 günde 6 kere spora gitmenize sebep oluyor. Dediğim gibi küçük hesaplar yapıyorum, daha gaz oluyorum.
        -Kilo vermenizi hızlandırmak istiyorsanız spordan sonraki gün kardio yapabilirsiniz :) Yüzmek,dans etmek ya da koşmak size bağlı :)
        - Dans etmeyi özellikle öneriyorum, kaslarınızı yormuyorsunuz ama sinirsel uyarı ile beslediğiniz için bu daha iyi bir gelişime sebep oluyor. Yoga da etkili olabilir ama ben sıkılıyorum hemen :D Fakat yoga denemelerimi sıklaştırmayı planladım uzun vadede 24lerinde gözüken 35'lerinde bir öğretmenim var ve kadın yoga ile yaşayan insanlardan. Ben de öyle olacam :) 
  (Yoga ve plates'e başladım, uzun vadedeki planlarımı gerçekleştirmeye başladım yani ama yazımın tarihi değerine saygımdan burası böyle kalsın)     
         - Uzun maraton koşusu koşacaksanız (21 km ve üzeri olanlardan bahsediyorum) Bunları yapacağınız günden önce spor salonuna gitmeyin mümkünse (Bu şahıs bu gazlığı yaptı, sonuç ölümcüldü). Uzun koşu öncesindeki gün dinlenin bol bol karbonhidrat yiyin. Ben koşarken yanıma şeker almıştım, kan şekeri düzenlemek için aklınızda bulunsun. Uzun mesafe koşu üzerine de yazı yazacağım, çünkü bu konuda da bahsedilmesi gereken bir kaç önemli konu var biraz daha sabır. Sadece şu koşu ayakkabıları var, onlardan kesinlikle almalısınız, çünkü ben günlük koşuyorum. Spor salonuna gidip gelirken koşuyorum, spor salonuna gitmediğimde kardio olsun diye koşuyorum, boş zamanım olduğunda ya da koşu filan olduğunda onlara katılırken koşuyorum ve böyle 1 aylık dönem sonunda dizim acımaya başlamıştı "koşu ayakkabısı" ile ciddi anlamda sorunu çözdüm. Bir de sanırım bu koşu taytı gibi şeylerde eklemlerde oluşabilecek riskleri azaltmakta etkili oluyor :D Koşu yazısı yazmam zaman alacak gibi bu çok önemliydi ondan yazdım.

17) Kas yapmakta ve kilo vermekteki diğer önemli nokta uyku!! Ben günde 4-6 saat arası uyuyan bir insan olduğum için bu beni aşırı zorladı açıkçası hala anlayabilmiş değilim siz insanlar nasıl 20 saatten kısa bir gün ile yetinebiliyorsunuz. Yapmak istediğim çok şey var ve doğal olarak 20 saat bile bana yetmiyor arkadaş. Hiparaktivite ve az uyumayı hayat tarzı haline getirdiğim için en başlarda kendiliğimden uyandığımda of daha 4 saat uyumuşum diyip zorla 2 saat yatakta kalmaya zorluyordum kendimi ama artık alıştım 6 saat filan uyuyabiliyorum. Uyurken sırt üstü uyuyun, bu benim kendi kendime mantıklı bulduğum bir önerme üzerine araştırma yapılmış mı bilmiyorum. Daha fazla uyumak zorunda kalınca günlerim kısaldı, doğal olarak ben de  yetmesi için multi-tasking kastım. Mesela ekmek mayalamayı uyumadan önce ya da derse gitmeden önce başlıyorum, derslere giderken okumak istediğim kitabı elimden eksik etmiyorum ve bu sayede giderken 2 sayfa dönerken 2 sayfa okuyorum ve bu hiç yoktan haftada en az 40 sayfa filan okuyabilmenize olanak sağlıyor. Ciddi anlamda küçük hesaplar yapıyorum ; mesela yürüyen merdivenlerde de dirseğimizi kenara dayamak suretiyle kitap okuyoruz, merdivenin eğimin değişimiyle sona geldiğinizi farkediyorsunuz :D Hani  vucudunuz kas yapmış bilmem ne de asıl mesela “kafa kası” yani. Vucut işin ambalajı :) 

18) Yoğurt mayalamayı daha anlatmadım ama mandıra varsa yoğurdunuzu mandıradan alın, hazır yoğurtlarda genellikle şeker var ve bu gereksiz kalori. Yoğurt yapmak cidden çok kolay bunu da anlatacağım, aramızda kalsın babanneme nohuttan yoğurt mayası yapıldığını anlattığımdan beri kendimi bu konuda kutsal sayıyorum. Ve nohuttan yogurt ürettiğimde, şu süte düşen keçi boku hikayesinin efsane olduğunu test etmiş oldum ve üzüldüm, böyle bildiğin ohaaa efsane fos çıktı olmuştum, çünkü ben onu anlatırken bayağı eğleniyordum :(  Ama çok üzülmedim, allahın keçi boku için üzülemem yani :D 
19) O kadar ekmek tariflerini yazdım kullanın çünkü 1.si ev ekmeği çok daha lezzetli. 2.si ben bu yoğunluğumla ekmek yapabiliyorsam siz de yapabilirsiniz. Ben şöyle dedim çünkü kendime insan her zaman yoğun oluyor, şimdi istediğim şeylere zaman harcamazsam ilerde de harcamam. Yaşam tarzı haline getirmek için uğraşıyorum böyle şeyleri. Hayatımın her evresinde emek ile var olabilmek güzel bir şey bence Ekmeğinizi kendiniz yapın diyorum çünkü, tam buğday ekmeği yaparak kaliteli karbonhidrat almış olacaksınız ve zeytin yağı koyduğunuz için de kaliteli yağ almış olacaksınız ve bu HORİİKAAA (Aslı İnandık horikası)
  Kilo nasıl korunur üzerine yoğunlaştığım kısım:   
           Öncelikle sorunları öğrenmelisiniz, neden kilo alıyorsunuz? Benim sorunum final dönemiydi ve ben bu sorunu halletmek için neler yaptığıma değineceğim burada.
20) Final döneminde normalde her gün yemeğini kendi yapan ben dışarıdan yemek yemeye filan başlıyordum. Eee tabi spor ile kaloride yakamayınca bu stres ile beraber hızlı bir kilo alma serüvenine dönüşüyordu. Ben önce yemek problemi üzerine yoğunlaştım. Final dönemime 1 ay kala her yaptığım yemekten biraz fazla yaptım ve böyle buzdolabı poşetlerine birer öğünlük koyup her türlü yemekten biraz biraz buzluğumda biriktirdim. Final dönemimde tek yapmam gereken buzluktan ne yemek istiyorsam onu seçip ısıtmam yetti bana. 
21) Stres faktörünü azalttım hayatımdan, gerçi geçen sene final dönemimde içinde bulunduğum stres biraz farklıydı ama yine de stres strestir. Şunu kafaya taktım, stres yapsamda yapmasamda ben bu işi yapacağım. Bu sınavları verecem filan, rahat ol kafası filan yaşamaya çalıştım. Sigara içmiyorum, alkol de final döneminde içilecek şey olmadığı için stres ile yemek yiyerek savaşıyorum. Ben de olabildiğince az kalorili şeyler koymaya başlamıştım buzluğuma yemeklerinin yanında. Ayva tatlısı yapıyoruz: 1 tepsi ayva tatlısı yaklaşık 76 kalori filan geliyor. Ayvayı kes dilim dilim tarçın koy fırınla yani çok bir olayı da yok. Ya da muşmula filan bulabilirseniz o da tanesi 10 kalori filan oluyor. Öneririm :) bu sayede 65lere filan düşmüştüm final dönemimde ilk defa kilo almayı bırak kilo vermiştim bildiğin ve hemen aldığım kalori miktarını düzenlemeye başladım tekrardan. 
22) Final döneminde kalori yakmak için yaptığım şey sevdiğim müziklerden açıp dans etmek oldu, ve final döneminde en çok özlediğim şey spor yapmaktı (bunda ciddiyim anlayacaksanız demek istediğim) Kendime söz veriyordum sınavım bitsin şu kadar koşacağım. Sınav sonrası yorgun olduğumda uyuyordum ama kendime söz verdiğim içim gece 3te bile uyansam hemen kulağımıza müzik spor moduna bürünüp koşmaya çıkıyordum.     
                           
                                 
           Burada yazmış olduğum şeyler kendi deneyimlerimle elde ettiğim verilerdir, öyle bilimsel makale muamelesi yapmayınız :D Bir de kardeşimden alıntı yapayım "Abi sen çok gazsın, senin yaptığın kadarını kimse yapmaz anlatma bence", valla hiç yoktan iyidir :) Bunları yapabilen birinin var olduğunu bilirseniz belki imkansız gözüyle bakmazsınız diye yazmış olayım bari :D
           OHAAAAAaaa HAYVAN GİBİ YAZMIŞIM!! Okuduysanız gazsınızdır, gazsanız LPGli gibi gaz olun inşallah!! Dünyayı daha seksi hale getireceğüüzz!! Hüülloooğğğ…

   

2 yorum:

 1. Evet ben bir gazım😂😂hepsini okudum dahası çok beğendim paylasicam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Ya bu yazı cidden bloğun Manas Destanı bir nevi :D O kadar yazmışım ya, okununca mutlu oluyorum istemsizce :) Teşekkürler <3

   Sil